Ogórki długie

Gru 28, 15 Ogórki długie

Ogórki długie to jedno z najpopularniejszych warzyw wysiewanych w naszym kraju. Fakt ten nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to warzywo dość łatwe w uprawie. Możemy uprawiać go już od 15 maja, kiedy to niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków jest bardzo niskie. W tym czasie gleba nagrzewa się także bardzo szybko. Dla bezpieczeństwa jednak zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni rośliny przed wychłodzeniem oraz zapewnia właściwą temperaturę dla kiełkowania nasion. Podczas wysiewu należy pamiętać o zastosowaniu właściwej odległości pomiędzy rzędami ogórków, wszystko to z powodu dużego rozrastania się ogórków.
Przed dokonaniem wysiewu powinniśmy przygotować odpowiednie miejsce pod uprawę. Ogórki lubią stanowiska ciepłe, jak również gleby, które szybko się nagrzewają i są próchnicze. Odczyn gleby powinien być zasadowy. Jeśli chcemy otrzymać taką glebę, to warto w roku poprzedzającym wysiew wykonać wapnowanie gleby. W tym samym czasie warto także zastosować jej nawożenie obornikiem. Obornik polecany jest przede wszystkim ze względu na swoją ekologiczność. Kolejną istotną rzeczą podczas uprawy ogórków jest zastosowanie płodozmianu oraz odpowiedniego sąsiedztwa, dzięki czemu ogórki będą rosły szybciej i dawały dorodniejsze owoce. Najlepiej stosować zmianę co 3-4 lata.
Jeśli chcemy właściwie przygotować glebę pod uprawę ogórka, warto zasadzić przed nim np. pomidora, buraka, ziemniaka lub cebulę. Jest to dobry przedplon. Podczas uprawy ogórka warto pamiętać o dostarczaniu mu odpowiedniej ilości wody. Zalecane jest podlewanie wodą letnią, ale nie zimną i najlepiej wieczorem. W sezonie warto dodawać mieszankę nawozową, która w dawkach odpowiednich i zalecanych przez producenta zapewni ogórkowi optymalny wzrost. Właściwa pielęgnacja pozwoli nam uchronić ogórka przed chorobami takimi jak mączniak rzekomy, parch czy plamistość. Jak widać uprawa ogórka posiada wytyczne dość standardowe, podobne do typowych zaleceń względem warzyw. Dlatego jeśli planujemy rozpoczęcie naszej przygody z uprawą warzyw, to może zacząć od ogórka.