Psychoterapia

Gru 24, 15 Psychoterapia

Jest wiele powodów, dla których możesz chcieć udać się na psychoterapie. Jest również wiele rodzajów psychoterapii. Jeśli zgubiłeś sens życia, masz problemy z motywacją i w niczym nie widzisz sensu, to może warto udać się na terapię egzystencjalną. Pozwoli ci ona odnaleźć swoje miejsce w życiu, zaakceptować siebie i podjąć kroki do samorealizacji. Psychoterapeuta pozwoli ci wyjść z życiowego dołka, wskazując właściwą drogę i dodając pewności siebie. Psychoterapeuta powinien wykazać się dużą dozą empatii i wrażliwości. Jeśli tak się stanie, łatwiej będzie nam się otworzyć i zwierzyć terapeucie z tego co czujemy i z czym nie potrafimy sobie do końca poradzić. Dzięki wnikliwej analizie pacjenta, psychoterapeuta prowadzi go ścieżkami, które pozwolą mu na nowo odnaleźć siebie i sens własnej egzystencji.

Jeśli mamy problemy z określeniem własnej tożsamości to rozwiązaniem może okazać się tak zwana terapia introspektywna. Sanowi ona element leczenia, polegający na bacznej obserwacji samego siebie. Przyglądamy się sobie, swoim myślom, emocjom, odczuciom, bez poddawania analizie, a jedynie właśnie obserwując i notując. Dopiero później dokonujemy analizę stanów psychicznych, które nam towarzyszą, a pomaga nam w tym psychoterapeuta, który pomaga znaleźć właściwe rozwiązanie. Tego rodzaju terapia na pewno przyda się osobom, które mają problemy z wyrażaniem własnych uczuć, emocji. Bądź w ogóle ich nie akceptują i nie wiedzą skąd się biorą. Psychoterapeuta prowadzi nas przez kolejne ścieżki, podczas których możemy lepiej poznać siebie, swoje emocje i uczucia i nauczyć się w jaki sposób je wyrażać, oraz zdać sobie sprawę, że są nam one potrzebne.

Inną odmianą jest terapia rodzinna. Pomoże ona tym, którzy borykają się z trudnościami w komunikacji w domu. Jeśli masz trudności w dogadaniu się ze swoim mężem lub dzieckiem, to ten rodzaj terapii może okazać się właściwy. Z pomocą fachowca w postaci terapeuty będziecie mogli spojrzeć na dotykające was problemy z perspektywy, pozbywając się złych emocji.